Prevence

5. července 2014 v 16:55 |  Věda a víraNepotěšila jsem starší sestru. Telefonovala a říkala, že naše neteř, ta co je po onkologické operaci, jde na další, preventivní operaci, nechá si vzít druhé prso a pohlavní orgány. Připadá mi to strašné, nechat se rozřezat když to není nutné a vůbec tomu odborně nerozumím, mám ale za to, že ta rakovina může a nemusí propuknout přece i jinde, v jiné části těla. "Nebyla by v tom případě jistější euthanasie?" A došla řeč na preventivní prohlídky a na mamograf, tak jsem řekla, že vyhledávat nemoci nechodím. Řekla jsem to s úsměvem, ale sestra to neunesla a zavěsila předčasně.


Tvůj přístup nemohu hodnotit jinak než slovem - neodpovědná. Takových žen je habaděj co už nemají dělohu a vaječníky. Mimochodem - odebrání těch orgánů vůbec ženu nediskvalifikuje ani jako sexuální objekt. Nechce se mi o tom psát, protože vím, na jaký prudký nesouhlas v tvém případě narážím, ale navrhovat euthanazii...tak to je opravdu silná káva i pro mě.Vůbec není řeč o diskvalifikaci, když jde o nutnou záchranu života. A chápu, že byla pro neteř první operace nutná. Ale pak se zúčastnila toho výzkumu, zadarmo nás chtějí vyšetřit všechny a zjistit, ze které strany je to dědičné. No samozřejmě z naší strany. Taťka i jeho maminka, moje babička, zemřeli na rakovinu. Z druhé její strany od otce se umíralo na infarkt. Ale to bych si musela nechat uřezat hlavu, proč dělohu, když taťka měl rakovinu mozku? Prostě preventivní operace mi nedává smysl, je zbytečná.


Inu, řekl bych, že si dost troufáš. Jak to víš tak jistě, že nemá? Zatím neumíme rozpoznat rakovinný nádor, který má méně než 10 milionů buněk. A jestliže se jedná o výzkum, tak myslíš, že výzkumníci mohou jen tak "mýr nix, dýr nix" navrhnout řezání do lidí? Že to nemají před tím stokrát ověřené na zvířatech? Možná - připusťme to, že existuje možnost, že se ti výzkumníci, ty desítky a možná stovky doktorů mýlí a že to ohrožení ve skutečnosti neexistuje. Jsme my Ty nebo Já Ti, kteří o tom rozhodnou? Jsme lepší a víme toho více než oni?


Když říkám nemá, vycházím z toho, že jí ji tam doktoři nenašli a že jde na operaci preventivně. Samozřejmě to ohrožení je reálné pro všechny, za předpokladu dědičnosti i pro mne, s tím souhlasím. Ale když podle Tebe ta prevence není přehnaný nesmyslný strach, ale je nutná, tak "já si teda tu hlavu raději nechám uříznout a škoda, že to nevěděl taťka. Jistě také by si ji nechal uříznout", a tu rakovinu by nedostal.

No, hlavu by mi asi neuřízli, ale kdybych si v souvislosti s tím výzkumem, do kterého můžeme jít my všichni její příbuzní zadarmo, chtěla nechat uřezat prsa, protože to dědičné ohrožení po taťkovi a po babičce je reálné, tak Mýr nix, dýr nix by doktor jistě řezal ochotně, protože za tu operaci má pěkný balík. Rakovina se musí, pokud to jde, vyoperovat, ale každé rozřezání těla je škodlivé a proč řezat tam, kde ta rakovina není? Neteř si odbyla operaci, chemoterapie a je relativně zdravá. Je to nelogické.Řekl bych, aniž Ti chci něco vyvracet, že paušalizováním doktorům ubližuješ. Jak už jsem říkal - já osobně považuji doktory za intelektuální řemeslníky. Ale systém jejich vzdělání, Hippokratova přísaha a další z těch, co znám, udělal altruisty. Samozřejmě, že v dnešní době se nějak živit musí, ale nepoznal jsem doktora, který by ve chvíli, kdy o něco jde, koukal na peníze. Je ale možné, že je ta naše doba nakonec "vychová" tak, jak to předkládáš. To nepopírám. Ale zatím jsem se s nimi nepotkal.


Oni ti doktoři asi věří, že to tak je dobře, ale farmaceutický průmysl také musí prosperovat. Nedávno jsme to četli o vitamínu C v souvislosti s výzkumem rakoviny a nezájmu, protože to je pro ně metoda nevýnosná.

A nechala se nachytat neteř jako já, když mi srovnali zlomenou pravou ruku v zápěstí a řekli, že je srovnaná, ale že by se to třeba možná mohlo i pohnout a že jistější by bylo zpevnit ji dráty. A způsobila jsem bolavé zlomené ruce zbytečné problémy a bolesti navíc, když se uvolnily a pohnuly ty dráty, bylo to bolestivé, držela jsem ruku přitisknutou nehybně, ochrnula mi a zakrnělo rameno. Levá ruka, kterou jsem kdysi také měla zlomenou, nesrostla úplně rovně, ale byla a je bez problémů.

No chybami se člověk učí, pravá dnes už také funguje, už jsem ji rozcvičila. A všechno špatné je k něčemu dobré. Naučila jsem se používat obě ruce, levou stejně jako pravou :-)

Pro jistotu ještě vysvětlení k výše zmíněné euthanasii, protože ani můj nejlepší kamarád v zápalu boje v diskuzi nepoznal, že byla myšlena ironicky s notnou dávkou nadsázky. Euthanasii totiž absolutně vůbec neuznávám.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama