Dopis třetí – Směr a naděje

7. května 2014 v 11:42 |  Dopisy Karlu Čapkovi

"Popisovat, to není nic, duch díla se musí vyhnout všem zbytečným slovům." (Karel Čapek)

Pokusím se, milý Karle Čapku, s odkazem Tvých čistých myšlenek a slov i jiných moudrých, našich otců, kteří obětovali své životy pro budoucí, pracovat tak, aby jejich oběti nebyly zbytečné.

Hrůzy 2. světové války posunuly priority nejenom jednotlivých občanů, ale také celých států. Bývalý poslanec britského parlamentu v dokumentu SICKO říká: "Uvědomili jsme si, že když se našlo dost peněz na zabíjení lidí, tak je jich určitě také dost na pomoc lidem. To byla základní myšlenka sociálního státu welfare state." (LeoK) Zde: http://vlkovobloguje.wordpress.com/2014/05/06/je-tu-kardinalni-spolecensky-problem-a-co-my/


Pěkná myšlenka. Čistá. A ve své době na západě sloužila a plnila svůj smysl. Ale jako dosud všechny čisté úmysly, byla zneužita. Jak zaznělo v diskuzi, už to není kapitalismus, ani jeho "vyšší" forma - mafiokapitalismus ale fašismus. Který se pomalu, ale jistě transformuje do neo-feudalismu. Kdy stát je zcela rozložený, zákony už neplatí, právo je silnějšího.
Než toto, zcela jistě přijatelnější by byl socialismus, jaký známe, ale dějiny se neopakují. Přímá demokracie bez Boha by v realitě, jaká je, byla větším peklem, než ta zastupitelská. Zatímco s Bohem všechny vládnoucí systémy by byly použitelné, kdyby člověk z lásky k Bohu miloval bližní stejně jako sebe. Všechno je tak, jak je psáno, že zavřel Bůh všechny pod hřích, aby se nade všemi smiloval, aby všichni dostali stejnou šanci a jedni aby se nepovyšovali nad jiné. Boží království je na dosah, jenže víra se přikázat nedá, do té člověk musí dorůst sám, mnohému zlu by se však dalo předejít spravedlivými zákony postavenými na společné dohodě všech, platných pro všechny stejně.


Podle psychologických studií žádná fakta nepohnou předem daným názorem, to vyjadřuje skutečnost, že to čím jsme, je hluboko v nás, jedni jsme nastaveni doprava, druzí do leva či uprostřed a žádná fakta toto nastavení v nás nevyvrátí. A tak je to i s vírou. Křesťanství je mi vlastní a nic na tom nezmění křížové války, upalování čarodějnic ani církevní restituce. Nutné je poučit se z historie, neopakovat stejné chyby, respektovat všechny lidi jiných názorů a nejít proti sobě tím, čím jsme jiní, ale vedle sebe tím, co nás všechny spojuje, tedy chovat se ke druhým tak, jak chceme, aby se oni chovali k nám.


Co tedy dál?


Odpověď se sama vnucuje. Jde o to založit jednu společnou stranu "pravo-středo-levou". Vypracovat a předložit konkrétní návrh obnovy a kontaktovat a získat lidi ze všech politických stran a sdružení a jít do voleb všichni společně. Nadávají všichni, tak proč o tom jenom mluvit? Chytrých studovaných hlav by se našlo dost, a kdyby někdo ukázal směr a naději, ostatní by se jistě připojili a bude z toho nezadržitelná lavina dobrých úmyslů i bez násilné revoluce.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama