Nedostatek svobody

15. května 2013 v 12:44 |  Politika

"Člověk se ptá, jaká je to choroba, která postihla náš mozek. Víme, že svět nemůže pokračovat dál stejnou cestou jako dosud, jinak zničíme přírodu, zdroje energií, planetu, a přesto chceme být bohatí, ještě bohatší, než dřív. Ta choroba je velmi podobná schizofrenii.

Víme, že šest a půl miliardy lidí nemůže žít jako Donald Trump, a přesto se o to chceme pokusit. Tuto nemoc v nás pěstují a rozšiřují politici, jim přisluhující elity a média. Kdy naposledy nějaký politik zkusil promluvit o skromnosti? O potřebě změnit kritéria, podle kterých můžeme žít slušně, důstojně a konec konců zůstat vůbec naživu? Protože jde o život. Právě naopak, politici nás směřují k nesmyslnému cíli. Proto brzy přestanou lidé chodit k volbám úplně. Mohou si totiž vybrat jen mezi různými způsoby, jak jít k nesmyslnému cíli, ne odmítnout ten cíl.

Odhaluje se, že svoboda, kterou nám slibovali, je klam. Je to svoboda jen uvnitř proudu, který nás táhne s sebou, aniž bychom se mohli bránit. Taková svoboda je jen výmysl, falešná nálepka. Co mohu dělat, když mě všechno táhne ke zlatému teleti a jinou volbu nemám, než že: Možná bych mohl zbohatnout. Nedostatek opravdové svobody, tj. svobody v opravdu závažných věcech, nedostatek možnosti volby mezi tím, co je správné a co ne, způsobuje těžkou krizi celé společnosti. Náhradní "svobodná" volba mezi bohatstvím a chudobou, mezi takzvaným úspěchem a neúspěchem, svět, ve kterém se řeší jen peníze a ne už odvěký spor mezi dobrem a zlem, snižuje tuto společnost na úroveň živočišného přežívání.

Ani našim dětem už nedáváme šanci, aby se učily rozhodovat mezi slušným a neslušným, dobrým a špatným, ale jenom mezi lepším a horším mobilem. Když v anketě uspořádané s dětmi od sedmi do patnácti let, jich na otázku, co je jejich největším cílem, odpovědělo 85 % "být bohatý", znamená to, že jsme na dně a těžko budeme hledat cestu ven. Nedostatek opravdové svobody svazuje ruce. Co je to za svět, ve kterém jsme tak bezmocní, a kam nás tato bezmoc vleče? Je to proto, že nevíme, co chtít. Chceme slušné a hodné děti a necháme na ně působit tu nejpokleslejší a nejnemravnější kulturu, jaká kdy existovala. Chceme právní řád, právní vědomí a připouštíme korupci na každém kroku. Tato schizofrenie se týká - možná v první řadě - i médií. Je pravidlem, že se v televizi v aktuální publicistické relaci hovoří o těžkých případech násilí, o mravních přečinech mladých lidí, a v zápětí se spustí stavidlo špíny a pokleslé morálky v takzvaných zábavných pořadech." (Petr Koudelka) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama