Hodnota člověka

15. května 2013 v 12:52 |  Politika

Neuvěřitelně povrchní víra ve společenský žebříček, jehož příčky tvoří narůstající čísla na bankovním účtu, je tak neuvěřitelně slepá, až je s podivem, kolik lidí si jí nechá vymývat mozek. Jedná se totiž o skandální degradaci člověka, jehož hodnotu měříme nikoli třeba přes jeho vlohy, talent, charakter a dovednosti, jimiž může své okolí přirozeně obdarovávat a tak je obohacovat, ale přes peníze. A co nám o konkrétním člověku řeknou peníze? Nic.

Peníze nám neřeknou, jaké má ten člověk sny, čím a kým by chtěl být, neřeknou nám, jaký má charakter, jestli nosí v srdci soucit k lidem v nesnázích, jestli pomáhá nemocné sousedce s nákupem nebo jestli udělá první poslední pro svoji rodinu a svoje děti, které miluje a kterým čte každý den před spaním pohádku a dbá na to, aby z nich vyrostli poctiví a čestní lidé. Peníze nám neřeknou nic o tom, kolik úsilí ten člověk vynaloží na to, aby uživil sebe a své blízké. Neřeknou nám nic o odvaze, se kterou překonává životní překážky a těžké situace, které ho potkávají. Neřeknou nám nic o trpělivosti, se kterou snáší ponížení od vrstevníků a se kterou vytrvale hledá novou práci. Peníze nám neřeknou nic o tom, jaký ten člověk má skrytý talent třeba v hraní na bubny nebo v malování obrazů. Neřeknou nám nic o tom, jak je ten člověk společenský, jaký má smysl pro humor a jak je věrný své ženě či svým přátelům.

Víra, která říká, že hodnota člověka je dána jeho úspěchy a množstvím vydělaných peněz, je víra falešná a je založena na nechutné lži. Skutečná hodnota člověka totiž nemá s penězi vůbec nic společného. Dokonce si myslím, že to většina z nás tak nějak víme, ale z nějakého důvodu se často necháváme převálcovat masáží dnešní doby a tak trochu se jí poddáváme.

Je na čase se téhle lži postavit. Vnitřně. Pro nás samé. Pro naše osobní dobro. Pro naše vlastní vědomí, že jsme hodnotnými lidmi. (Vít Raiser)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 patrik-vlk patrik-vlk | E-mail | Web | 21. května 2013 v 17:56

Dnes poprvé jsem jen tak ze zvědavosti "nakoukl" - opravdu úžasný design a taky kvalitní příspěvky…

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama