Škodí zprávy zdraví?

25. dubna 2013 v 16:03 |  Půlnoc nad knihami


"Když má člověk pořádek, má na všechno dost času. TGM umí hospodařit s časem, aniž by jím šetřil. Nikdy nemá naspěch, nikdy se neopozdí. To je to: mnoho číst, neznamená hltat knihy, ale dobře si přečíst pár těch nejlepších. Mnoho prohovořit neznamená nadělat mnoho řečí, nýbrž málo slovy dostat se k jádru věci. Mnoho žít není honit se za mnohým, nýbrž žít pomalu a silně." (Karel Čapek)

Člověk zkonzumuje za rok průměrně 10 000 zpráv. A nadměrné množství zpráv může škodit naší mysli stejně, jako nadměrné množství cukru škodí tělu. Proto švýcarský spisovatel Rolf Dobelli si vzal na mušku objekt nenávisti - zprávy. Za toxické považuje pouze krátké zpravodajské šoty v televizi, články na internetu, novinové články v denících a zpravodajské relace v rozhlasu. Naopak doporučuje číst dlouhé texty v odborných časopisech a knihy. Zpočátku měl strach z nevědomosti, ale jeho experiment "365 dní bez televizních novin" dopadl pro něj nad očekávání lépe. Při setkání s "tlupou moderních neandrtálců" mu nechyběla témata k hovoru. Tím, že se rozhodl místo zpráv číst knihy a dlouhé texty v časopisech, dospěl k zajímavému výsledku, naučil se lépe soustředit a ve společnosti mluvil o věcech, které byly pro ostatní nové. Podařilo se mu vyvrátit i pocit, že něco neví a nějak to negativně ovlivní jeho život. S překvapením sledoval, že se dozví vše důležité i bez sledování zpravodajství.

Proč jsou zprávy toxické? Lidstvo se nachází v éře, kdy je paradoxně čím dál tím více informováno, ale čím dál tím méně ví. Lidské bytosti 21. Století jsou vlastně jen pravěcí lidé v oblecích a šatech. A když se zabýváme tím, jak zabránit organismu konzumovat zbytečné množství tuku a cukru, proč nepřistoupit k podobnému procesu, který by nedevastoval mysl - čili k jakési zpravodajské dietě. Média chrlí denně miliardy jakýchsi kousíčků bezvýznamností. Drobné střípky událostí, které nemají pro naše životy žádný význam. A právě proto, že se tak jednoduše "tráví" nevyžadují (na rozdíl od knih) přemýšlení, nikdy nedojde k tomu, že byste se "přejedli" zpráv. Zprávy jsou toxická forma znalostí. Pamatujete si na těch 10 000 zpráv, které vám za rok vlezou do mozku? (podle textu A. Šebesty)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama