Společnost knih

25. dubna 2013 v 12:21 |  Půlnoc nad knihami

"Lidé často zpozorují příbuznost duchů svých podle toho, že čtou rádi jednu knihu. Staré přísloví praví: "Máš-li mne rád, měj rád i mého psa." Ale mnohem více moudrosti je ve slovech: "Máš-li mne rád, měj rád i mou knihu." Kniha působí svazek pravdivější a vyšší, než obyčejné přátelství. Lidé myslí a cítí společně skrze oblíbeného spisovatele. Žijí v něm spolu a on žije v nich.

Dobrá kniha je nejlepším památníkem života, chovajíc v sobě nejlepší myšlenky, jakých byl život schopen, neboť svět člověka větším dílem je omezen na svět jeho myšlenek. Slova básníků přecházejí v proud naší krve. Když čteme, co se přihodilo jiným, jakoby se to přihodilo nám.

Dobrým spisovatelem nemusí být vždycky ten, kdo píše nejvíce prodávaných knih, ale ten, kdo usiluje obecnému dobru napomáhat a zlu zabránit. Každá myšlenka v sobě chová zárodky skutků, proto dobrá slova neomylně vedou k dobrým skutkům a naopak.

A tak nejlepší knihy jsou pokladnice dobrých slov a zlatých myšlenek, které, uchováme-li je v paměti, jsou nám stálými společníky a těšiteli. Nikdy nejsou opuštěni, kdo provázeni jsou šlechetnými myšlenkami. Dobrá a poctivá myšlenka v dobách zlých bývá jako anděl milosti.

Nechtěj tedy číst špatné knihy. Chraň se výmětků tisku i okamžitého klepu. Nečti knihu, která by nebyla alespoň rok vydána. Čti jen slavné knihy. Z vědeckých knih čti nejnovější, z básnických nejstarší." (S. Smiles)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama